top of page

Erkek Rinoplasti

"Yüzün ortasındaki burun gibi" ifadesi, burnun yüzün uyumundaki önemini çok iyi ifade eder. Rinoplasti, erkekler tarafından en çok talep edilen estetik işlemlerden biridir ve son yıllarda neredeyse iki katına çıkan bir taleptir. Müdahale bir kadında yapılandan farklıdır, çünkü beklenen sonuçlar aynı değildir.

Erkeklerde rinoplasti nedir?

Rinoplasti, solunum ve/veya estetik problemler için burnun şeklini ve/veya boyutunu değiştirmek için tasarlanmış cerrahi bir operasyondur. Erkeklerde, yüzün erkeksi kimliğini korumak önemlidir.

Müdahalenin ilkeleri erkekler ve kadınlar için aynı kalır. Öte yandan, uygulayıcı burnun kadınlaşmasını önlemek için bazı özel detayları dikkate almalıdır. Her şeyden önce, burun dorsumunun (burnun arkası) hem ön hem de profil olarak mükemmel düz kalmasını sağlamalıdır. Burun kökü daha sonra kadınlarda olduğu gibi kendi seviyesinde değil, göz bebeğinin düzleminin üzerinde kalmalıdır.

Burnun önden sapmasının düzeltilmesi de erkeklerde cerrahi müdahale için sıkça talep edilen bir durumdur. Daha sonra burnun temiz kemiklerini ve kıkırdakları (genellikle sapmış) değiştirmek gerekir. Bu ilk özelliğe çoğu zaman, bir kadınınkine kıyasla önemli ölçüde daha kalın bir cilt eklenir. Septumdan alınan kıkırdak greftlerinin kullanımı, iyi tanımlanmış ve daha az yuvarlak bir uç elde etmek için çoğunlukla yararlıdır.

Endikasyonları: Neden ve ne zaman erkek rinoplasti yapılmalı?

Genel olarak 2 farklı neden burun ameliyatının insanlarda kullanılmasını haklı çıkarmaktadır. İlk sebep genellikle işlevseldir. Cerrahi operasyonun amacı solunum problemlerini tedavi etmektir. Horlamaya neden olan burun tıkanıklıklarını gidererek, diğer şeylerin yanı sıra, rinoplasti solunum konforunu geri kazandırır.

Estetik nedenler de bazı erkekleri burun ameliyatı olmaya itmektedir. Amaç daha sonra burnun asimetrisini düzeltmek veya oldukça belirgin bir yumruğu silmektir.

İnsanlarda rinoplasti kendi özelliklerine sahiptir. Burnun herhangi bir feminizasyonunu önlemek için saygı duyulmalıdır.

 

Rinoplasti insanlarda nasıl yapılır?

Erkeklerde rinoplasti ameliyatı öncesi

Burundaki herhangi bir ameliyattan önce uygulayıcı ile ilk görüşme şarttır. Bu ilk randevu sırasında hasta müdahaleden beklediği sonuçları detaylı bir şekilde açıklar.

Erkeklerde rinoplasti ameliyatı sırasında

Erkek rinoplastisi 48 saatlik bir hastanede yatış gerektirir. Hasta sabah çok erken saatlerde kliniğe girer ve operasyon gün içerisinde gerçekleşir. Bu işlem çok fazla konsantrasyon ve titizlik gerektirir. Cerrah, mükemmel bir estetik sonucu garanti etmek ve gerekirse solunum fonksiyonunu geri yüklemek için çok hassas hareketler yapar.

Hasta daha sonra odasına dönmeden önce iyileşme odasında bir saat geçirecektir. Burun şeklini korumak için bir atel ve kanamayı önlemek için teller çoğunlukla prosedürün sonunda yerleştirilir. Genel olarak, cerrah ertesi gün sabahın geç saatlerinde hastanın günün sonunda klinikten ayrılmasına izin vermek için telleri çıkarır.

Erkeklerde rinoplasti ameliyatı sonrası

Ameliyattan sonra hasta ilerleyen günlerde ve haftalarda yavaş yavaş kaybolan bazı yan etkiler yaşayabilir. Burnun şişmesi, göz ve burun çevresinde morarma, olası kanama ve bazı durumlarda nefes almada zorluk oldukça yaygındır..

Ameliyat sonrası bakım genellikle burnu yıkamak için salinin intranostral damlatılmasını ve kan kabuklarını yumuşatmak için sıvı yağ benzeri yağlı maddelerin damlatılmasını içerir. Atel sadece 8 gün sonra çıkarılacaktır. Bu noktada, gözler artık şişmeyecek. Öte yandan, bazı morluklar devam edebilir.

Erkeklerde rinoplasti sonuçları

Hasta 2 ay sonra rinoplasti sonucu hakkında oldukça doğru bir genel bakışa sahip olacaktır. Öte yandan, burnun son şeklini, ödemin tamamen kaybolduğu ve cildin geri çekilmeyi bıraktığı zamanı takdir etmek bir yıl sürecektir. Sonuç birkaç yıl sürer.

Erkeklerde rinoplasti süresi

Operasyon genellikle 2 ila 3 saat arasında sürer.

Ön Muayene Randevusu 

Form Doldurun

En Kısa Sürede Sizinle İletişime Geçeceğiz

bottom of page