top of page

Jinekomasti Nedir?

Jinekomasti nedir?

 

Özet

Jinekomasti ameliyatı nedir?

Erkek jinekomastisi çok büyük bir meme, bir tarafta (tek taraflı) veya her ikisinde de (iki taraflı) görülür. Ayırt ediyoruz:

  • Meme bezinin anormal gelişimi ile ilgili gerçek jinekomasti. Erkeklerde meme bezinin anormal gelişimi, palpasyonda sağlam bir tutarlılık ile tanımlanabilir. Daha yoğun, areola etrafında gelişir. Düzeltici cerrahi daha sonra meme bezinin çıkarılmasını içerir.

  • ·Sadece yağ içeren sahte jinekomasti (adipomasti), aşırı kilolu erkeklerde daha yaygındır. Bu durumda, düzeltici cerrahi aşırı yağ aspire etmeyi içerir.

  • Adipomasti ile ilişkili jinekomastiyi sıklıkla gördüğümüz için, adipo-jinekomastiden bahsediyoruz. Düzeltici cerrahi daha sonra fazla yağ hücrelerinin liposuction'ı ve meme bezinin çıkarılmasından oluşur.

  • Bir check-up, bu sorunun nedenini tam olarak aramayı mümkün kılacaktır (hormonal dengesizlik, ilaç almak). Bu tespit edilirse, uygun tedavi başlatılacaktır. Ama bazen kökeni gizemli kalır, idiyopatik jinekomasti hakkında konuşuruz

  • Jinekomastinin düzeltilmesi için rekonstrüktif cerrahi, sebebin tanımlanamaması veya tıbbi tedavinin meme hacminin tamamen gerilemesine izin vermemesi durumunda yapılabilir.

Jinekomastinin düzeltilmesi için konsültasyon

Genellikle iyi huylu ve sık görülür, meme hacmindeki artış kötü bir şekilde yaşanır, çünkü erkek vücudunun imajına zarar verir. Fiziksel rahatsızlık bu nedenle önemli psikolojik rahatsızlıklarla el ele gider, bazen özellikle ergenlik döneminde kendine çekilme: gömleksiz gitmek, plaja, havuza, spor soyunma odalarına gitmek, vücuda yakın kıyafetler giymek imkansızlık ... Son olarak, jinekomasti bazen ağrılı olabilir.

Düzeltilmesi, neden tespit edilirse tıbbi tedaviye, neden bulunamamışsa cerrahi tedaviye (idiyopatik jinekomasti) dayanır. Plastik cerrahi, meme hipertrofisinin kesin olarak düzeltilmesini ve uyumlu bir gövde bulunmasını sağlar.

En az 30 dakikalık ilk konsültasyon sırasında, cerrah, fenomenin ne zaman ortaya çıktığını, tek taraflı veya iki taraflı olup olmadığını, göğsün yoğun veya yumuşak olup olmadığını (glandüler veya yağ), pitozis eşlik edip etmediğini (aşırı deri ile düşme), ilaçların bu jinekomastiye (nöroleptikler, digitalis, kemoterapi, anti-dopaminerjikler, amfetaminler, östrojenler...). Testislerin palpasyonu bir nodülün varlığını ortadan kaldıracaktır ... Muayenesi, jinekomastinin hormonal bir patoloji (tiroid bozukluğuhipofiz veya adrenal adenom, testis kanseri ...) ile ilişkili olmadığından emin olmalıdır.

Hormonal bir değerlendirme (prolaktinHCG, , FSHöstradiol, LH, testosteron,, , , TeBG ...), böbrek ve karaciğer değerlendirmesi gerekli olacaktır. Ek muayeneler istenebilir: akciğerlerin röntgenigöğüslerin ultrasonu, testisler, beyin MRG'si ...,

Tam bir endokrin değerlendirmesinden, garantili gelirden sonra, cerrah daha sonra en uygun düzeltme tekniğini açıklayabilecek ve müdahalenin seyrini anlamak için tüm yararlı bilgileri verecektir. Şimdi tüm sorularınızı sorma zamanı. Müdahale fotoğraflar üzerinden hazırlanacaktır.

Jinekomasti prosedürü

Gördüğümüz gibi, jinekomastinin tipine bağlı olarak, operasyonun öncelikle ya fazla yağdan liposuction yapması ya da meme bezini çıkarması ya da her ikisini birden yapması gerekecektir. İkinci adımda, gerekirse fazla cilt azaltılacaktır. Ödem görünümünü sınırlamak için ameliyattan sonra göğsün üzerine bir bandaj yerleştirilir.

Operasyon jinekomastiye bağlı olarak 20 dakika ile iki saat arasında sürer.

Ameliyat en sık ayakta tedavi bazında yapılır: hastaneye yatış olmayan bir günde.

Jinekomasti tedavisinin operatif sonrası

Jinekomasti cerrahisinin operatif takibi

Basit bir liposuction ise, ameliyat sonrası ağrı minimumdur, ağrılarla karşılaştırılabilir. Meme bezi çıkarılmışsa, ilk 24 saat boyunca analjeziklere ihtiyaç vardır. Ameliyat edilen bölgede morarma ve ödem görülecektir. Yavaş yavaş azalacaklar.

Operasyon sonunda uygulanan basınçlı pansuman ertesi gün çıkarılabilir. Daha hafif bir pansuman veya hatta birkaç gün boyunca kalıcı olarak giyilecek bir sıkıştırma yeleği ile değiştirilecektir (cildin geri çekilmesini ve iyileşmesini teşvik etmek için). Günlük dezenfeksiyon gereklidir.

Yaklaşık on günlük bir iş durdurma önerilir. Sporun yeniden başlaması 3-4 haftadan önce yapılmamalıdır. Ameliyatı takip eden aylarda ameliyat edilen bölgenin güneşe maruz kalması kaçınılmalıdır (ancak maruz kalma durumunda toplam ekran indeksi 50 ile yara izinin korunması sağlanabilir). Operasyondan sonraki gün yumuşak bir sabunla duş almak mümkündür.

Yara izleri, kullanılan tekniğe ve hastanın cildinin kalitesine bağlıdır. Nihai sonuç, birkaç hafta sonra, ödemin emiliminden sonra, pektoral kasın konturları üzerindeki fazla cildin geri çekilmesinden sonra kayda değerdir.

Jinekomasti ameliyatının faydaları (ve öncesi / sonrası fotoğraf)

Bir jinekomasti tedavisinin sonuçları, glandüler jinekomasti (bezin çıkarılması sorunu çözer) veya yağlı jinekomasti (adipositlerin çoğalma yeteneğine sahip değildir) olup olmadığı konusunda radikal ve kesindir. Bununla birlikte, dikkatli olun, bu operasyon, kilo alımını izleyerek sağlıklı bir yaşam tarzı kurtarmaz, böylece operasyonun sonucu sürer.

Estetik fayda açıktır ve psikolojik fayda da açıktır: hasta bir "erkek memesi" bulur.

 

Ön Muayene Randevusu 

Form Doldurun

En Kısa Sürede Sizinle İletişime Geçeceğiz

bottom of page